Horory - hlavní strana

Brána do záhrobí

Danteho peklo je procházka rájem.
 

 
Hodnocení 3.7 z 5 (3):
hodnocení hororu Brána do záhrobí
Index krve 4 z 5 (1):
hodnocení hororu Brána do záhrobí
Faktor strachu 3 z 5 (1):
hodnocení hororu Brána do záhrobí
The Beyond

Brána do záhrobí

Horor Itálie, 1981, 87min
Mladý pár nastěhovavší se do domu objeví jednu ze sedmi bran do pekel.

Režie: Lucio Fulci
Hrají: Catriona MacColl, David Warbeck, Cinzia Monreale, Antoine Saint-John, Veronica Lazar, Anthony Flees, a další..

Louisiana 20. léta. Malíř Schyke je známý jako satanista. Proto je mučen a zabit. 50. léta - mladý pár se nastěhuje do domu, kde bydlel Schyke, a objeví tam jednu ze sedmi bran do pekel. Cesta do satanova hájemství může začít...

Poměrně tradiční schéma, avšak v pojetí slavného režiséra Fulciho, který by si zasloužil retrospektivu, protože většina jeho filmů patří k vrcholům gore filmu (tedy filmů, kde se krví nešetří, které více hnusí, než děsí). Brána do záhrobí je považována za jedno z jeho vrcholných děl. Je v něm zřejmá inspirace Lovecraftem, Tourneurem, Bavou nebo Barkerem. Lokace jsou jako z filmů Williama Castla. Film srší nejlepšími krvavými nápady: nejčastěji je citovaná podařená scéna výstřelu do obličeje v detailu. Ale vůbec nejoriginálnější je konec.

Jako řada Fulciho filmů i tento má několik alternativních názvů. Jen těžko lze popsat tento skutečně šílený film se všemi nechutnostmi, které v souhrnu nepůsobí tolik nechutně jako spíše reálně. Ostatně mrtvoly z jedné scény si zahráli místní bezdomovci, jimž filmaři nakoupili alkohol, a oni se tak zpili, že bylo možno dlouho natáčet, aniž by se pohnuli. Navíc taková příležitost vidět jeden ze slavných, komerčně úspěšných a jako vždy v USA cenzurovaných hororů u nás na plátně se nenaskytne každý rok.

Rozpočet filmu: $400,000
Oblast natáčení: Louisiana v USA, Řím, Lazio v Itálii
Žánr: Horor
Čsfd Imdb.com English

Hodnocení horrory.cz: 74 %
Hodnocení dle csfd.cz: 71 %
Hodnocení imdb.com: 69 %

Viděli?
Komentáře k hororu Brána do záhrobí. Rating 3.7 z 5 (3)
Podobné horory: