Horory - hlavní strana

Černá kočka

Karloff a Lugosi, Frankenstein a Drakula spolu.
 

 
Hodnocení 0 z 5 (0):
hodnocení hororu Černá kočka
Index krve 0 z 5 (0):
hodnocení hororu Černá kočka
Faktor strachu 0 z 5 (0):
hodnocení hororu Černá kočka
The Black Cat

Černá kočka

Horor USA, 1934, 65min
Líbánky ve spárech šíleného satanisty. Boris Karloff a Bela Lugosi společně ve filmu.

Režie: Edgar G. Ulmer
Hrají: Boris Karloff - Hjalmar Poelzig; Bela Lugosi - Dr. Vitus Werdegast; David a další..

Americký horor Černá kočka (1934) se ve svých titulcích odvolává na inspiraci stejnojmennou povídkou Edgara Allana Poea. Nemá s ní sice prakticky nic společného, ale dobře vystihuje svět Poeovy literární tvorby.

V popředí děje je americký spisovatel Alison (David Manners - Dracula [1931], Mumie [1932]), trávící líbánky se svojí ženou Joan (Julie Bishop) v Maďarsku. Ve vlaku se seznámí s psychologem Werdegastem (Bela Lugosi - Dracula [1931], Vlkodlak [1941]), který je zavede do modernistického domu svého dávného "přítele", architekta Poelziga (Boris Karloff - Frankenstein [1931], Vykradač hrobů [1945]), z něhož se ovšem vyklube zavilý satanista. Werdegast je hnán pomstou za ztrátu své manželky i dcery a jejich souboj se stává také bojem o duši Joan...

Bizarní zápletka se odehrává v adekvátním prostředí (pokřivené dekorace, ovlivněné německým expresionismem) a je zaplněna náležitě bizarními postavami. Režisérem byl rakouský emigrant Edgar G. Ulmer (1904-1972), který poprvé vedle sebe obsadil dvě velké hvězdy hororu třicátých let Belu Lugosiho a Borise Karloffa (objevili se spolu ještě v sedmi snímcích). Podařilo se mu do filmu dostat na svou dobu odvážné náznaky erotiky i nečekaně brutální scény, jež z tohoto teprve s odstupem času doceněného díla činí jeden z nejzdařilejších hororů třicátých let. (česká televize)

Rozpočet filmu: $100,000
Oblast natáčení: Kalifornie v USA
Žánry: Horor - Kriminální - Dobrodružný

Počet mrtvých ve filmu: 47
Čsfd Imdb.com English

Hodnocení horrory.cz: N/A
Hodnocení dle csfd.cz: 71 %
Hodnocení imdb.com: 72 %

Viděli?
Komentáře k hororu Černá kočka. Rating 0 z 5 (0)
Podobné horory: