Horory - hlavní strana

Christine

Od režiséra filmu Halloween a Věc.
 

 
Hodnocení 4.0 z 5 (1):
hodnocení hororu
Index krve 3.0 z 5 (1):
hodnocení hororu
Faktor strachu 3.5 z 5 (2):
hodnocení hororu
Christine

Christine

Horor USA, 1983, 110min
Chlapec si koupí první auto a netuší, že auto má svoji vlastní mysl. Vraždící mysl.

Režie: John Carpenter
Hrají: Keith Gordon, John Stockwell, Alexandra Paul, Robert Prosky, Harry Dean Stanton, Christine a další..

Dnes už kultovní horor Christine natočil v roce 1983 režisér John Carpenter podle stejnojmenného románu Stephena Kinga. Završil tak nejvýraznější období své tvůrčí dráhy, kdy se koncem 70. a začátkem 80. let proslavil jako autor zajímavých, vesměs levných hororů, inteligentně využívajících "hitchckovské" principy navozování napětí (Mlha [1980], Předvečer Svátku všech svatých [1978], Věc [1982]).

Christine patří k nejlepším kingovským adaptacím, protože respektuje mnohotvárnost spisovatelova světa a neredukuje jej na pouhou přímočarou demonstraci krvavých zvláštních efektů. Carpenter zachovává při vyprávění efektní střídmost, pracuje s náznaky a při předvádění titulního vraždícího automobilu využívá podobné metody práce s "oživlým" objektem jako Steven Spielberg ve svém slavném Duelu.

Film je klasickou moralitou o automobilu, který "vlastní" svého majitele, pomůže mu uskutečnit jeho sny a nakonec ho zabije. Červenobílý Plymouth Fury, model 57, nesoucí něžné jméno Christine, koupí středoškolák Arnie jako vrak a opraví jej. Obrýlený outsider, utiskovaný doma i ve škole, se pomalu změní v sebejistého mladíka, dávajícího přdnost zbožňovanému autu před vším na světě. Ale Christine nestačí, že si podmanila Arnieho, a začíná zabíjet jeho i své nepřátele. Arnieho spolužák Dennis se rozhodne přítelově proměně přijít na kloub… - Dějištěm příběhu je "kingovské" městečko Rockbridge, v němž pod povrchem každodennosti bují intolerance, hrubost a tyranie. Kolekce typických postav z teenagerovských filmů (arogantní rodiče, sladká spolužačka, školní páskové…) se v ději projevuje známým způsobem, dokud se ovšem neobjeví ďábelská Christine, prototyp trestajícího monstra. Carpenter před jedenácti lety poučeně pracoval s osvědčeným arzenálem B kinematografie. Jeho snímek inspiroval mnoho napodobitelů a dodnes stojí za pozornost nejen jako svědectví o vývoji žánru, ale i jako ukázka mistrného nakládání s možnostmi filmového hororu. - O rok dříve natočil na podobné téma Juraj Herz snímek Upír z Feratu.

Rozpočet filmu: $9,700,000
Oblast natáčení: Kalifornie v USA
Žánry: Horor - Mysteriózní - Drama

Počet mrtvých ve filmu: 6
Čsfd Imdb.com English

Hodnocení horrory.cz: 80 %
Hodnocení dle csfd.cz: 69 %
Hodnocení imdb.com: 65 %

Viděli?
Komentáře k hororu . Rating 4.0 z 5 (1)
Podobné horory: