Horory - hlavní strana

Strážci

Vidím tě
 

 
Hodnocení 0 z 5 (0):
hodnocení hororu Strážci
Index krve 0 z 5 (0):
hodnocení hororu Strážci
Faktor strachu 0 z 5 (0):
hodnocení hororu Strážci
The Watchers

Strážci

Horor US, 2024, 92min
Osmadvacetiletá umělkyně Mina zabloudí v dosud neobjeveném lese v Irsku.

Režie:
Hrají: a další..

The Watchers (ve Spojeném království a Irsku pod názvem The Watched) je americký nadpřirozený hororový film z roku 2024, napsaný a režírovaný Ishanou Night Shyamalan při jejím režijním debutu, produkovaný M. Night Shyamalanem a založený na stejnojmenném románu z roku 2022 od A. M. Shinea. Hrají Dakota Fanning, Georgina Campbell, Olwen Fouere a Oliver Finnegan.

Warner Bros. Pictures zakoupilo práva na film za 30 milionů dolarů a uvedlo jej do kin v USA a Irsku dne 7. června 2024. Film získal smíšené recenze od kritiků a celosvětově vydělal přes 12 milionů dolarů.

Děj (spoiler): Mina, americká emigrantka pracující v obchodě se zvířaty v Irsku, se snaží vyrovnat se smrtí své matky a zároveň se odcizí své dvojčeti. Její šéf ji požádá, aby doručila vzácného ptáka. Během cesty se jí pokazí auto a ocitne se uprostřed rozsáhlého lesa. Po zaslechnutí neobvyklých zvuků následuje starou ženu jménem Madeline do bunkru zvaného "The Coop", kde se setkává s dalšími dvěma obyvateli, Ciarou a Danielem. Madeline vysvětluje, že tajemná skupina zvaná "Watchers" každou noc pozoruje skupinu skrze zrcadlové sklo bunkru.

Následující den Mina zjišťuje, že nemůže opustit les, a Madeline vysvětluje pravidla: v noci Watchers zabíjejí každého, kdo se nachází mimo bunkr, a nikdo nesmí vstoupit do "Burrows", což je soustava tunelů pod lesem, kde se Watchers schovávají během dne kvůli své fotofobii. Skupina je uvězněná v lese několik měsíců, aniž by se setkali s Watcherem. Ciara's manžel John opustil bunkr před několika dny, ale nevrátil se. Mina si postupně buduje vztahy s Ciarou a Danielem, ale má konflikty s Madeline, která striktně dodržuje pravidla Watchers. Mina a Daniel prozkoumají jeden z tunelů a najdou několik předmětů, včetně starého kola a videokamery; když spatří Watchera, který se spálí na slunci, prchají zpět. John se objeví u bunkru, ale Madeline odmítá ho pustit dovnitř, tvrdíce, že je Watcher. Když "John" neprokáže svou totožnost Ciaře, je napaden. Watchers rozbijí část zrcadlového skla v bunkru; Madeline vrací nalezené předměty do tunelu, aby uklidnila Watchers.

S příchodem zimy se skupina začíná obracet proti sobě. Daniel zavírá Minu a Madeline v noci mimo bunkr, což je nutí hledat úkryt v lese. Vidí Watchers, humanoidní bytosti napodobující obyvatele bunkru, jak zuří kvůli nepřítomnosti Madeline a Miny. Obě se vrátí do bunkru a Madeline vysvětluje, že Watchers jsou starodávné bytosti zvané "Changelings" nebo "Faeries", které se snaží naučit napodobovat lidi. Watchers, rozzuření z Minina opakovaného porušování pravidel, se snaží dostat do bunkru. Skupina objeví skryté dveře vedoucí do dalšího bunkru pod Coopem, plného zásob a počítače s video deníky profesora, který bunkr vytvořil. Profesor zjistil existenci Watchers a chtěl je studovat, ale brzy zjistil, že jsou lepší v napodobování, než očekával; jednoho Watchera zajal a začal si s ním rozumět. V posledním deníkovém záznamu profesor vysvětluje, jak uniknout z lesa, a žádá o zničení svých poznámek; video končí jeho návratem do Coopu, aby zabil zajatého Watchera a sebe.

Následující den skupina zjistí, že bunkr byl vypleněn, a rozhodnou se následovat profesorovu radu k útěku. Dorazí k řece a lodi při soumraku. Watcher napodobující Johna oklame Daniela, který je následně zabit Watchers. Mina, Madeline a Ciara uniknou z lesa.

Mina se vydává na univerzitu profesora, aby zničila jeho poznámky, a zjistí, že Watchers kdysi žili v míru s lidmi, dokud nevypukla válka, která je donutila stáhnout se pod zem. Zjistí také, že existují pololidsko-polowatcherské hybridy, schopné pohybovat se ve světě během dne. Mina navštíví Ciaru doma a ukazuje jí fotografie nalezené v kanceláři, které odhalují, že Madeline byla profesorova manželka, která zemřela před jeho vstupem do lesa, což znamená, že Madeline je Watcher, kterého profesor zajal.

Ciara se odhalí jako Madeline, když dorazí skutečná Ciara. Madeline se změní v Ciaru, Madeline, Johna a poté Daniela; omráčí Ciaru a zaútočí na Minu, odhalující, že vždy chtěla uniknout z lesa a nyní plánuje napodobit Minu. Mina přesvědčí Madeline, aby se vzdala své nenávisti k lidem. Madeline se promění do své pravé podoby Watchera a odejde.

Později se Mina usmíří se svou sestrou. Mezitím Madeline, ve formě lidského dítěte, drží hlídku nad Minou.

Obsazení:

  • Dakota Fanning jako Mina
  • Georgina Campbell jako Ciara
  • Olwen Fouéré jako Madeline
  • Oliver Finnegan jako Daniel
  • Alistair Brammer jako John, manžel Ciary
  • John Lynch jako profesor

Produkce: V únoru 2023 New Line Cinema oznámilo produkci filmu The Watchers, napsaného a režírovaného Ishanou Night Shyamalan při jejím režijním debutu. V dubnu se k obsazení připojily Dakota Fanning a Georgina Campbell. Hlavní natáčení probíhalo v Dublinu, Wicklowu a Galway od července do září 2023. Produkce byla povolena během stávky SAG-AFTRA v roce 2023. Film byl samofinancován otcem Ishany, M. Night Shyamalanem, a prodán Warner Bros. za 30 milionů dolarů.

Uvedení: The Watchers byl uveden do kin v USA, Spojeném království a Irsku 7. června 2024, po krátkém přesunu na 14. červen a následném návratu k původnímu datu. Film byl také uveden v Austrálii, Brazílii, Itálii a Mexiku 6. června 2024, a v Jižní Africe, Španělsku a Turecku 7. června 2024.

Přijetí:
K 9. červnu 2024 film vydělal 7 milionů dolarů v USA a Kanadě a 4,7 milionů dolarů v dalších zemích, celkem 11,7 milionů dolarů. Na Rotten Tomatoes získal film 29% kladných recenzí z 108, s průměrným hodnocením 4,9/10. Metacritic udělil filmu skóre 46 ze 100 na základě 29 kritik, což naznačuje smíšené nebo průměrné recenze. Publikum hodnocené CinemaScore dalo filmu průměrnou známku "C–".

Žánry: Horor - Mysteriózní - Thriller
Imdb.com English

Hodnocení horrory.cz: N/A
Hodnocení dle csfd.cz: 0 %
Hodnocení imdb.com: 0 %

Viděli?
Komentáře k hororu Strážci. Rating 0 z 5 (0)
Podobné horory: