Horory - hlavní strana

Zrůdy

Příběh lásky trpaslíka, obra a sirény.
 


Hodnocení 3.1 z 5 (12):
hodnocení hororu Zrůdy
Index krve 2.8 z 5 (12):
hodnocení hororu Zrůdy
Faktor strachu 3.0 z 5 (7):
hodnocení hororu Zrůdy
Freaks

Zrůdy

Horor USA, 1932, 64min
Ve Velké Británii byl film 30 let zakázán. V USA i Austrálii jistou dobu taktéž.

Režie: Tod Browning
Hrají: Wallace Ford, Leila Hyams, Olga Baclanová, Roscoe Ates, Henry Victor, Harry Earles, a další..

Zrůdy na samém počátku zvukové éry vyprodukovalo největší z hollywoodských majors, MGM, aby vzápětí sám jeho boss, veliký Louis B. Mayer, nechal zničit originál a toto dílo na celých třicet let odsoudil k zapomnění. Důvod, proč tento film tolik popudil dobové publikum, je stejný jako důvod, proč se v druhé půli 60. let stal kultem – je to nejspíš nejbizarnější film, jaký kdy v Hollywoodu vznikl.

Děj je jednoduchý – slepě zamilovaný trpaslík je ohrožován bezcitnou vysokou blondýnou jménem Cleopatra, které pomáhá dobře rostlý chlapík s uměleckým jménem Hercules. Trpasličího kolegu vyrvou smrti z rukou hamižné ženy jeho zrůdní přátelé, kamarádský klaun a hodná krotitelka lachtana… Příběh je zasazen do prostředí cirkusu s vlastním obludáriem, kde se to hemží lidskými zrůdami (siamská dvojčata, vousatá žena, mikrocefalikové, muž-torzo, muž-kostra a další „omyly přírody“). Avšak nehrají je namaskovaní herci, ale skutečné lidské „zrůdy“. Právě obsazení mělo být zřejmě oním triumfem, který měl novému hororu zajistit úspěch. Režisér do svého bestiáře vybral z několika stovek uchazečů z celých Spojených států zhruba dvacítku, jež v úhrnu vytvořila svého druhu „the best of“ dobové nabídky. V roce 1931 se podobné anomálie sice už nevystavovaly v klecích, byly ale stále poměrně oblíbenou součástí kabaretů, přičemž mnozí z protagonistů měli statut skutečné hvězdy.

V únoru roku 1932 měl film premiéru v Los Angeles a přes příznivé hodnocení vlivné kritičky Louelly Parsonsové si prožil zoufalou dvoutýdenní agonii. I když si v některých městech vedl překvapivě úspěšně, jinde naprosto propadl nebo byl rovnou zakázán. Tod Browning ze Zrůd jednou provždy udělal počin ve filmové historii tak výjimečný, že se ho v následujících desetiletích nikdo ani nepokusil napodobit.

Rozpočet filmu: $310,607
Oblast natáčení: Kalifornie - USA
Žánry: Horor - Drama - Thriller
Čsfd Imdb.com English

Hodnocení horrory.cz: 62 %
Hodnocení dle csfd.cz: 83 %
Hodnocení imdb.com: 79 %

Viděli?
Komentáře k hororu Zrůdy. Rating 3.1 z 5 (12)
Podobné horory: