Horory - hlavní strana

Pátek třináctého

Štastná 13? Nemyslím si..
 

 
Hodnocení 4.8 z 5 (4):
hodnocení hororu Pátek třináctého
Index krve 1.5 z 5 (2):
hodnocení hororu Pátek třináctého
Faktor strachu 3.0 z 5 (2):
hodnocení hororu Pátek třináctého
Friday the 13th

Pátek třináctého

Horor USA, 1980, 95min
Jeden z nejděsivějších dnů v hororových filmech vůbec! Vítejte v táboře Crystal Lake.

Režie: Sean S. Cunningham
Hrají: Betsy Palmer, Adrienne King, Jeannine Taylor, Robbi Morgan, Kevin Bacon, Harry Crosby, a další..

Pátek třináctého (orig. Friday the 13th) je americký hororový film z roku 1980 režiséra Seana S. Cunnighama. Ve filmu účinkují Betsy Palmer, Adrienne King, Harry Crosby a také v jedné ze svých prvních rolí Kevin Bacon. Snímek sleduje skupinu teenagerů, kteří pracují na znovuotevření kempu, kde se před lety utopil chlapec. Teenageři jsou postupně vražděni tajemným zabijákem.

Pátek třináctého se inspiroval úspěchem Halloweenu Johna Carpentera a byl vytvořen za pouhých 0,5 milionů USD. Po svém uvedení snímek sklidil smíšené reakce od kritiky, ale okamžitě se stal komerčním trhákem, když pouze ve Spojených státech vynesl 39,7 milionu dolarů a stal se tak jedním z nejúspěšnějších snímků svého žánru ve filmové historii. Film se také stal prvním svého druhu, který byl ve Spojených státech distribuován velkým studiem - Paramount Pictures. Úspěch filmu vedl k natočení celé série filmů, crossoveru s Freddym Kruegerem a remaku.

Do roku 2009 se Pátek třináctého dočkal deseti pokračování, včetně crossoveru s Freddym Kruegerem, masovým vrahem z Noční můry v Elm Street, s názvem Freddy vs. Jason. Pátek třináctého 2 představil Jasona Voorheese, syna paní Voorheeseové, jako hlavní zápornou postavu. Stejnou roli Jason zaujal i ve zbývajících pokračováních (s výjimkou pátého filmu). Samotný první díl se dočkal v roce 2009 remaku Pátek třináctého.

Rozpočet filmu: $550,000
Oblast natáčení: New Jersey - USA
Žánr: Horor
Čsfd Imdb.com English

Hodnocení horrory.cz: 96 %
Hodnocení dle csfd.cz: 62 %
Hodnocení imdb.com: 64 %

Viděli?
Komentáře k hororu Pátek třináctého. Rating 4.8 z 5 (4)
Podobné horory: