Horory - hlavní strana

Texaský masakr motorovou pilou

Volně založeno na skutečné události.
 

 
Hodnocení 2.3 z 5 (21):
hodnocení hororu Texaský masakr motorovou pilou
Index krve 3.1 z 5 (8):
hodnocení hororu Texaský masakr motorovou pilou
Faktor strachu 4.8 z 5 (10):
hodnocení hororu Texaský masakr motorovou pilou
Texas Chain Saw Massacre

Texaský masakr motorovou pilou

Horor USA, 1974, 83min
Někde v Texasu na hřbitově byla zhanobena lidská těla.

Režie: Tobe Hooper
Hrají: Marilyn Burns, Allen Danziger, Paul A. Partain, William Vail, Teri McMinn, Edwin a další..

Někde v Texasu na hřbitově byla zhanobena lidská těla. Skupina mladých lidí se rozhodne vypátrat pachatele hrůzných činů a prožije strašlivé dobrodružství. Většina diváků po projekci dnes už klasického díla pociťovala převážně jen úzkost. Mráz nahání již samotná zvuková stopa, aniž bychom spatřili nechutné detaily.

Režisér Tobe Hooper vytvořil jeden z pilířů gore (nebo také splatter) filmu. Stejně jako Kanibal holokaust (1979), uvedený na prvním ročníku Festivalu otrlého diváka, i zde je navozena atmosféru autentičnosti, čímž tento paradokument nabývá na účinnosti (vše zesíleno vědomím, že základní linie je inspirována reálným příběhem skupiny výletníků zmasakrovaných rodinou kanibalů). Hrůzy je u diváka dosažena již prostým faktem, že to příšerné, co sledujeme na plátně, je vlastně velmi reálné a mohlo by se stát každému z nás. Tak se můžeme mnohem snadněji a věrohodněji identifikovat s jednotlivými protagonisty než v případě upírských obětí. Budeme-li pozorně sledovat, jak vzniká atmosféra tohoto kanibalistického filmu, zjistíme, že režisér je velmi obezřetný při využívání násilí (alespoň vzhledem k současným trendům).

Náročné bylo i samotné natáčení – malý rozpočet, pekelné horko v Texasu a představitel vraha s motorovou pilou se neustále zraňoval, protože přes masku špatně viděl. Nicméně vzniklo nesmrtelné dílo, které opět bojovalo s cenzurou (dlouho bylo jeho šíření zakázáno ve Velké Británii) a doposud je objektem zájmu, nejen skalních fanoušků. Jen ve Spojených státech se v době premiéry psalo např. v Los Angeles Time: „...jsme svědky odporného zneužití filmové suroviny….“ nebo v časopise Harper: „…Tento film je pouze hnusná sračka, v níž nelze najít nic hodného zapamatování. Je to pouze směs hysterie, debility okořeněné kanibalismem, voodoo, astrologií a kultem hippies. Vše obalené přehnaným násilím, které si může vymyslet jen chorý mozek…“ Samozřejmě se Masakr dočkal svých pokračování: Texaský masakr 2 (1986, r. T. Hooper) – ten více přechází do chtěného černého humoru a absurdity, Kožená tvář III (1990, r. Jeff Burr) a Masakr v Texasu (1994, r. Kim Henkel). V rámci festivalu budeme možnost porovnat vzor se svým remakem z roku 2003.

Série Texaského masakru:
Leatherface [2016],
Texaský masakr motorovou pilou 3D [2013],
Texaský masakr motorovou pilou: Počátek [2006],
Texaský masakr motorovou pilou [2003],
Masakr v Texasu [1994],
Kožená tvář III. [1990],
Texaský masakr motorovou pilou 2 [1986],
Texaský masakr motorovou pilou [1974]

Rozpočet filmu: $83,532
Oblast natáčení: Texas - USA
Žánr: Horor
Čsfd Imdb.com English

Hodnocení horrory.cz: 46 %
Hodnocení dle csfd.cz: 75 %
Hodnocení imdb.com: 75 %

Viděli?
Komentáře k hororu Texaský masakr motorovou pilou. Rating 2.3 z 5 (21)
Podobné horory: